دکتر احمد ابومحبوب عضو هیات امنای انجمن درگذشت

احمد ابومحبوب سال ۱۳۳۵ در تهران به دنیا آمد. پدر و مادرش اهل بندرانزلی اما ساکن تهران بودند. دوره ابتدایی را در مدرسه آموزنده در محله نظام‌آباد طی کرد و بعد از گذراندن دوران دبیرستان، مدرک دیپلم خود را از دبیرستان شبانه خامنه‌ای گرفت.

ایشان در سال ۱۳۵۵ به دانش‌سرای راهنمایی تهران وارد شد و مقطع فوق دیپلم را گذراند. احمد ابومحبوب در اولین سال از بازگشایی دانشگاه بعد از انقلاب فرهنگی، در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران پذیرفته شد.

او در رشته زبان ایتالیایی و کامپیوتر هم نمره قبولی را کسب کرده بود اما به دلیل علاقه‌اش به زبان و ادبیات فارسی، تحصیل در همین رشته را ادامه داد و در سال ۱۳۶۴ مدرک کارشناسی خود را گرفت و در سال ۱۳۶۹ مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه علامه طباطبایی به پایان رساند. ابومحبوب سپس در دوره دکترای همان رشته و در همان دانشگاه پذیرفته شد اما به دلیل اشتغال در آموزش و پرورش، موفق به ثبت نام در آن‌جا نشد. او در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات هم جزء پذیرفته‌شدگان بود و به همین دلیل، موفق به کسب مدرک دکتری زبان فارسی از این دانشگاه شد.

از آثار احمد ابومحبوب به این کتاب‌ها می‌توان اشاره کرد: «دیوان رباعیات اوحدالدین کرمانی»، «ساخت زبان فارسی»، «کالبدشناسی نثر»،  «عروض و قافیه و نقد ادبی»، «یک حبه قند فارسی (۱۰ جلد)»، «فرهنگ چهارزبانه علوم اجتماعی» ، «در های و هوی باد»، «گهواره سبز افرا»، «کک کوهزاد»، «معروف کرخی» و «فمینیسم‌های ادبی». او همچنین مقاله‌های علمی بسیاری نوشته است.

dr-abomahboub

به نام خدایگان خرد و راویان صلح و به نام قافله سالار رادمردان، بزرگ مرد فرهنگ و هنر ایران ،مانا یاد “دکتر احمد ابومحبوب “که  در تاریخ یکشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۲به جاودانه ها پیوست .

اما بدلالتی سرمدی :

امروز هنگامه وداع با او نخواهد بود ،

روز آغاز پرواز دوباره با اوست تا آواز دهیم رویاهای نیمه تمام اش را تا دوباره جوانه زند و‌انسان از نو شکوفه دهد.

امروز هنگامه وداع با او نیست ،

آنهم به هزار و یک دلیل ساده تا ادامه دهنده معرفت زلالش باشیم که بر مسیر سرنوشت تک تک ما رد پایی تا ابد باقی گذاشت.

امروز هنگامه وداع با او نیست ،

چون در شمار باشندگان فخر تاریخ فرهنگ و هنر ما بوده که همچون سرآمدان تاریخ همواره رهنورد خرد و روشنایی بود .

تاهمیشه تاریخ نام و راهش انوشه باد .

با عرض تسلیت و تعزیت خدمت خانواده محترم آن جاودانه یاد و همه اهالی فرهنگ و هنر ایران زمین 

علی عزتی

 

dr-abomahboub-dying